Zenelejátszás szerkesztése és írása Linux rendszeren. (Retro 2004)

Régen gyakran kritizálták a Linuxot, amiért gyenge volt multimédiás szempontból. A multimédiás szerkesztés nem volt népszerű a Linux parancssoros rendszereiben.

zenelejatszas_szerkesztese_es_irasa_linux_rendszeren.png

Az utóbbi években azonban sok jó multimédiás lejátszó és szerkesztő program készült a Linux rendszerekhez, köszönhetően a fejlesztőknek. Most a zenelejátszás és -szerkesztés terén elérhető eszközöket vizsgáljuk.

A magyar fejlesztésű és magyar nyelvű UHU Linux rendszeren keresztül tekintjük át a zeneszerkesztés lehetőségeit.

Természetesen ezek a programok általában más Linux változatokban is megtalálhatók, mint például a Suse vagy a Mandrake.

Az operációs rendszerhez tartozik egy mixer is, amely lehetővé teszi a hangok hangerejének változtatását.

A Linuxot használók többnyire két mixert is találnak: a Kmixet a KDE, a Gnome-AlsaMixert pedig a Gnome felhasználói felülettel.

Az AlsaMixer általában könnyebben használható és több beállítási lehetőséget kínál, míg a Kmix bonyolultabb. Ezeket a mixereket általában nem professzionális felhasználásra tervezték, de otthoni stúdiómunkára jól használhatók.

A lejátszási lehetőségek terén az UHU-val már jobbak a kilátások. Az xmms médialejátszó hasonlít a Windowson ismert winamp programra, és képes videolejátszásra is. Emellett számos más alkalmazás is elérhető az alapfeladatok ellátására.

Ami a zenék szerkesztését illeti, először az audio CD-ről szükséges áttölteni a számítógépre egy olyan formátumba, amely lehetővé teszi a további szerkesztést.

Ezt a folyamatot grebbelésnek nevezzük, azonban ezt a jogdíj és a törvények miatt óvatosan kell kezelni. A Linux disztribúciók gyakran nem tartalmazzák ezeket a programokat, de az interneten számos alternatívát találhatunk.

A telepítés kicsit bonyolult lehet, de a dokumentáció segítséget nyújt ebben.

Az UHU tartalmaz néhány grebbelő és dekódoló programot, de ezek parancssorosak. Érdemes olyan eszközt keresni, amelyet könnyen lehet grafikus felhasználói felülettel használni.

A grip például könnyen telepíthető az apt-get parancs segítségével. Ez a program sok lehetőséget kínál az audio CD-k digitális formátumba való átalakításához.

Az Audacity egy másik zeneszerkesztő program, amely számos lehetőséget kínál a hangok manipulálására.

A program grafikus felülete könnyen áttekinthető és sokféle funkciót kínál, mint például a normalizálás és a zajszűrés. Profi felhasználásra is alkalmas, és közvetlenül kezeli az mp3 és .ogg formátumokat.

Végül pedig ott van a NoteEdit, amely lehetőséget ad a zeneszerzésre.

Ez egy összetettebb program, amihez zenei ismeretekre is szükség lehet. A programban különféle hangszerelési lehetőségek és zenei effektek állnak rendelkezésre a profi zeneszerzők számára.

A bejegyzés trackback címe:

https://mobilrajongo.blog.hu/api/trackback/id/tr7318345753

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Friss topikok

Címkék


 

süti beállítások módosítása